vajinismus nedenleri nelerdir

Vajinismusun nedenlerinden güfte eden hekimler, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu dışa vurum eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelime eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide sadece müddet her madde yolunda gidiyor. sırasında olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği dönem bayan korkuyor, endişeleniyor çok ağır kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu seksüel münasebet olmasına ruhsat etmiyor veya bunun azıcık daha ileri ancak aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” sanarak konuştu.

Bu durumun eş anatomik bozukluktan değil, psikolojik ancak durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin tehlikeli korkuları ve kaygıları oluyor. müşterek ürkü atak durumu yaşıyorlar” sanarak konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sert çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla henüz uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan maksadıyla ‘aman dingin yapma, aman bununla alakadar yalnız madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına ölçüsünde ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası amacıyla yine fazla toplumumuzda farklı bölgelerde farklı gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla eşeysel ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla ilgi et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı bayan yıllarca bu bakirlik zarını esirgemek amacıyla programlanmış yalnızca o tarih bu söylenenle yanında tek tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu tekdüzelik yaşanıyor ve ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, maşeri baskının sayılmazsa yaşanan seksüel tacize uğrayan, hakeza sadece deneyimi çevresinden duyan, kötü seksüel bağ hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin eşeysel müşavirlik terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle bizatihi geçen aynı durum değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu zaman çiftlerdeki sorunun büyük yalnız kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsel bağlantı nedir, erdenlik zarı nasıldır, erdenlik zarı kanar mı, neden kadar kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla yanılgı okunuşu natamam bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk tün bekâret zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana buraya tiklayin terzilik atacaklar’ diyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri reel değil. tığ bunlarla ilgili doğru bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda sadece psikolog evet da birleşik psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle yanında seçmek istiyoruz. zira vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken bir kez durumdur. hareketsiz başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. katiyen erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her dönem yanında olacaklarına konusunda itimat versin” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *